Поводом обиљежавања независности Албаније и Дана албанске заставе, у Тирани је формирана Унија албанских општина у региону, чији је дио и Улцињ. Поред албанске престонице и најјужније црногорске општине, ту унију чине још Приштина, Тетово и Прешево.
Како је јавио тирански Топ ченел, а пренијела агенција МИА, повезивање тих пет општина званично има за циљ утврђивање механизама међусобне сарадње у области урбанизма, животне средине, културе, инвестиција и иновација.
Споразум о сарадњи потписали су Ерјон Вељак, Спенд Ахмети, Теута Арифи, Назиф Цунгу и Шћиприм Арифи, градоначелници Тиране, Приштине, Тетова, Улциња и Прешева.
Упркос томе што је овај пројекат формално окарактерисан као допринос регионалној сарадњи, дио медија у региону јуче је отворио питање да ли се ради о томе или се на мала врата уводи великоалбански пројекат.
Посланик Демократског фронта Јован Вучуровић сматра да је ово сигнал да црногорски режим наставља благонаклоно да гледа на великоалбанске аспирације, односно на потезе који се у оквиру овога пројекта повлаче прво из Тиране, а онда преносе на регион – Црну Гору, Србију и Македонију.
"Што се тиче Црне Горе, већ годинама траје ћутање на овакве, може се рећи, инцидентне ситуације, што се може посматрати и као дио предреферендумског договора између албанских политичара и Мила Ђукановића, али и као дио разних криминалних дилова врха црногорског режима и албанских политичара из јужне српске покрајине. Подсјећамо да црногорски режим није реаговао ни када су са неких важних политичких и културних адреса у Тирани стизале директне пријетње по територијални интегритет Црне Горе и позиви на одвајање дијела наше територије. Вјероватно најдрастичнији примјер је дивљање албанских екстремиста од прије неколико мјесеци, када су потпуно неометани побадали албанска обиљежја дубоко унутар територије Црне Горе, чиме су хтјели да покажу докле иду границе неке њихове фантомске творевине", рекао је Вучуровић.
Он је подсјетио да црногорски режим није реаговао на овај потез албанских екстремиста из јужне српске покрајине.
"Додуше, изостанак реакције је био и очекиван, ако се има у виду да је Ђукановићев режим управо тим екстремистима признао лажну државу на територији Србије. Зато је и ово што се данас дешава последица те срамне одлуке којом су охрабрени они који пропагирају идеју такозване природне или велике Албаније, а једна таква идеја директно угрожава мир у региону јер атакује на дјелове територије Црне Горе, Србије и Македоније", указао је Вучуровић.
(ДАН, 29.11.2016.)