Бешовић: Потребне озбиљне мјере са много 
                                                                                                                        већим субвенцијама за економски 
                                                                                                                                    опоравак Подгорице

Бешовић: Потребне озбиљне мјере са много већим субвенцијама за економски опоравак Подгорице

Одлука о ублажавању финансијских последица корона вируса у Главном граду, коју су изгласали одборници владајуће већине, је само пуко симулирање о тобожњој бризи за наше привреднике и грађане, саопштио је предсједник клуба одборника ДФ Главног града Миодраг Бешовић.

Неколико пролонгирања плаћања обавеза, додаје он, умањивања такси и ослобађање плаћања такси за период када привредна друштва нису обављала своје дјелатности никако не може ублажити последице мјера које су биле на снази.

„Након попуштања мјера по налогу НКТ привредна друштва , мала и средња предузећа, услужне дјелатности, у већини породични бизнис, дужи период неће бити у могућности да обављају послове и остварују приходе као у времену прије проглашења пандемије. Тренутне мјере које су на снази и након отварања објеката ће свакако умањити приходе и значајно ће утицати на пословности истих. На жалост нека од малих предузећа ће бити угашена и под овим условима неће имати средстава да поново покрену своје пословање“, истакао је одборник Бешовић.

За овакво стање је, оцјењује он, било потребно донијети озбиљне мјере са много већим субвенцијама како би се у наредном периоду као ,,пост оперативни,, опоравак мјерама ублажило економско страдање грађана Подгорице.

„Посебан аспект кроз мјере би требало усмјерити за очување радних мјеста. Подаци говоре да је 7% запослених у вријеме пандемије остало без посла а да је укупна стопа незапослености међу младима 27% што нас сврстава у трећу најгору државу, по статистици, у Европи. Све ово показује погрешан економски модел развоја па нам је четири пута већа стопа незапослености него у земљама Европске уније“, појаснио је Бешовић.

Економски стручњаци предвиђају да ћемо се тек у наредном периоду суочавати са негативним последицама, истиче.

„Главни град је био дужан да у складу са својим буџетским могућностима уложи напоре и помогне ликвидност привреде на локалном нивоу. Подгоричка привреда је у неком низу кружне економије па многе дјелатности зависе једна од друге. Тешко је очекивати да ће стање под којим се сада обављају дјелатности бити рентабилне и питање је како ће се све ово превазићи те колико ће још људи остати без посла. Не смије се заборавити чињеница да нам је око 30% привреде у сивој зони и да су и ти људи дошли под ударом економски лоше ситуације, рекао је Бешовић.

Према његовим ријечима, сва привредна друштва која подлијежу локалним таксама и порезима треба заштитити са локалног нивоа па тако угоститеље, трговце, таксисте, занатске и услужне дјелатности и све остале треба на дужи период ослободити или умањити све обавезе према Главном граду.

„Наравно мјерама треба субвенционисати и пољопривредне произвођаче са нашег подручја и тиме стимулисати повећање њихове производње на што нас је упозорила и појава пандемије. На крају да закључим, свима који су годинама пунили Буџет Главног града и самим тиме развијали овај град сада то треба на неки начин узвратити, донијети одлуку о ребалансу буџета и већину средстава усмјерити ка очувању наших привредника а самим тиме и очувању радних мјеста„, закључује Бешовић.

Ин4С, 18.05.2020.



Датум: 18.05.2020
Close
Close