Представници опозиције сматрају да Јавно предузеће за узгој, заштиту и лов дивљачи „Румија”, због резултата и вишегодишњег стања у том колективу, не заслужује да убудуће буде на терету Општине. Према мишљењу опозиционара, тај колектив треба трансформисати у предузеће које ће се бринути о водама, екологији, природи...
Према ријечима одборника Сава Вујошевића (ДФ), од 1998. године уложено је преко милион еура из буџета, али поменуто предузеће и поред тога стално производи губитке и афере.
– Ово предузеће је „круна” владавине ДПС–СДП коалиције и примјер како не треба радити. Годинама није постојала контрола иностраних ловаца, и не зна се колико је злоупотреба било у том погледу. Такође, ово предузеће „дрмало” је и низ афера. Но, радује ме што је мишљење Секретаријата за економију и финансије Бар у једном дијелу позитивно, а односи се на то да треба преиспитати начин финансирања „Румије”. У Црној Гори јавна предузећа имамо само у Бару и Улцињу, док су у окружењу то ловачке организације које управљају ловиштима – каже он.
Према ријечима Вујошевића, „Румија” је партијско предузеће.
–Тамо ухљебљење налазе партијски војници, а све на терет грађана и буџета Општине, што има катастрофалне последице. Ово предузеће послује противзаконито, јер по статуту в.д. стање може трајати годину дана, након чега мора бити изабран директор. То у „Румији” није урађено већ годинама... Такође, по систематизацији треба да постоји један управник ловишта, а не два, па и ту имамо кршење прописа. И поред забране, у Спичанском пољу и у Микулићима, стално се лови и нико ништа не контролише – казао је Вујошевић.
Александар Ракочевић (ДФ) каже да би био у проблему кад би га неко на улици питао зашто постоји ЈП „Румија”, јер не би знао шта да одговори.
– Трансформишимо „Румију” у предузеће које ће се бринути о водама, екологији, природи. Дајте да се „Румији” нађе нека сврха, увијек ће око ње бити вицева и прича о шакалима и вепровима. Овакво предузеће треба Мићу Орландићу и осталим барским ловцима који имају нешто против животиња. Ово је рупа у буџету из које годишње исцури 100.000 еура, а кад је толико потребно зашто га онда СДП није тражио приликом недавне расподјеле – каже он, наглашавајући да је коначно вријеме да се овим предузећем позабави нови секретаријат који треба ускоро да почне да функционише.
(ДАН, 25. 12. 2014.)