Предсједник Скупштине општине Беране Горан Киковић оцијенио је јуче да је коалиција ДПС–СДП у протеклом периоду куповала бираче, тако што је одређеним појединцима и групама омогућавала да за малу или готово никакву надокнаду сијеку државну шуму. Киковић каже како та дешавања свједоче да је афера „Снимак” била присутна у скоро свим сегментима друштва у којима главну ријеч воде кадрови ДПС-а и СДП-а. Казао је да се у таквим околностима биланси о сјечи шуме и остварним приходима сачињавају онако како то одговара моћним појединцима и привилегованим концесионарима. Киковић тврди да због таквог стања он и његове партијске колеге на наредној сједници локалног парламента неће подржати информацију о узгоју и сјечи шума на подручју општине Беране за 2014. годину.
ОО Беране: Киковић: Афера Снимак дрма шуме
– То шта се последњих година дешавало са нашим шумама подсјећа на својеврсну касапницу. Концесије на шуме добијају углавном они иза којих стоје моћници из ДПС-а и СДП-а. Тако се немилосрдном експлоатацијом дрвне масе купују бирачи који на изборима подржавају владајућу структуру у Црној Гори. Свакако да највише прихода остварују привилеговани концесионари, али се по утврђеним шемама и обичним гласачима ДПС-а и СДП-а омогућава да на нелегалан начин долазе до одређених количина дрвне масе. Ради се о класичним примјерима афере „Снимак”, односно афере „Балван” када су шуме у питању, у коју је укључено мноштво људи, почев од обичних лугара и активиста ДПС-а, па све до оних који заузимају одговорна мјеста у Влади Црне Горе. Све то указује да се знатне количине дрвета транспортују и продају мимо легалних токова, тако да локална управа годинама остварије мале приходе од концесија на шуме. Из тог разлога коалиција „Здраво Беране” неће подржати понуђену информацију о узгоју и сјечи шума на подручју општине Беране за 2014. годину – поручио је Киковић.
У Стратешком плану развоја за период од 2012. до 2017. године наводи се да је општина Беране, захватајући површину од 717 километара квадратних, једна од најсиромашнијих у Црној Гори. Индекс развијености општине Беране износи 62,95, што значи да за приближно 37 поена заостаје за црногорским просјеком. Тај негативни салдо протеже се из године у годину иако 37 одсто територије општина Беране покривају шуме, као најзначајнији развојни ресурс. Дрвна маса на том простору се процјењује на око пет милиона метара кубних, с тим што, према расположивим подацима, годишње сјеча износи преко 40.000 кубика. Од тога, гледајући званичну статистику, концесионари којима су шуме дате на дугорочно коришћење од седам до десет година годишње посијеку више око 30.000 метара кубних дрвне масе, што одговара вриједности од неколико милиона еура. По утврђеним прописима, који су били на снази до прије три године, локалне управе је на име концесија на шуме следовало 30 одсто прихода. Закон је у међувремену преиначен чиме је општинама додијељено 70 одсто прихода по том основу. И поред тога из локалне управе саопштавају да је Општина Беране ове године на име концесија за шуме приходовала свега 225.000 еура.
И док одговорни из Управе за шуме тврде да је то неки реални износ до којег се дошло на основу утврђене обрачунске методологије, Киковић сматра да у цијелој причи привилеговани моћници пуне џепове, а да се локалним заједницама опредјељују занемарљива средства у односу на остварене приходе.
– Да има среће у овој држави свака општина би требало да располаже и управља шумама и осталим природним богатствима која се налазе на њеној територији, а не да то раде људи из подгоричког цента моћи. Међутим, смишљен је такав систем да се преко експлоатације шума богати још више богате, а да локалне заједнице остају кератких рукава. Зато се, између осталог, Беране данас налази на самом зачељу по степену развијености. Погубно је то што се партијским послушницима, који без икакве евиденције и контроле константно врше бесправну сјечу, гледа кроз прсте, а сиротиња за једно посјечено стабло шаље у затвор. Та сиротиња може да се спаси затвора само ако гласа ДПС и СДП. Све то говори да би требало спроводити потпуно другачију казнену политику ако се негативним појавама у дијелу управљања и газдовања шумама жели стати на крај – сматра Киковић.
Туристи згранути
Киковић истиче да је захваљујући непланском и нерационалном газдовању шумама, поред саобраћајница, увелико девастиран и нарушен природни амбијент планинских љепотица на сјеверу Црне Горе.
– Непланска и немилосрдна сјеча и експлоатација најквалитетнијег дрвета са простора Комова и Бјеласице оставила је праву пустош у цијелом региону. То, поред огромне штете, оставља поражавајући утисак на туристе који у великом броју током године прокрстаре овим предјелима. Они су просто згранути и не могу чудом да се начуде да се то дешава у једној земљи која тврди да је еколошка. Погубно је што се све то ради наочиглед оних који су задужени за заштиту шумског и другог природног богатства – каже Киковић.
Шумска мафија крчми туђу дједовину
Киковић наводи да посебан проблем имају бивши власници шума који не успијевају да поврате своје посједе одузете разним разграничењима послије Другог свјетског рата.
– Бивши власници шума и шумског земљишта деценијама не могу да остваре своја права и поврате оно што је било њихово, него на тим парцелама и даље неко други врши немилосрдну сјечу. Значи, нечију дједовину крчми шумска мафија, док надлежне институцује пред таквом појавом затварају очи. То је заиста поражавајућа чињеница која још више поспјешује нерационалну експлотацију природних благодети – наводи Киковић.
(ДАН, 27. 12. 2014.)