Од како је установљено, престижно општинско признање, Награда 3. јануар, ове године по први пут неће бити уручено. То је прије седам дана одлучио жири којег је формирала Скупштина општине Бијело Поље.
Чланови жирија Зоран Бошковић (СНП) и Момчило Делић (Нове српска демократија), у саопоштењу за јавност су истакли да је рад тог тијела обиљежила демонстрација силе већине, односно представника владајуће коалиције ДПС–СДП.
– Управо они који су минулих година, мимо критеријума, у већини случајева изгласавали за лауреате политичке истомишљенике и своје рођаке, и на тај начин, на жалост, политизовали и знатно обезвриједили додјелу највећег општинског признања, сад у томе налазе ,,алиби” за одлуку коју су донијели. Одлуку ,,да нико од предложених кандидата не заслужује награду” донијели су, очигледно, по директиви и саопштили је на самом почетку сједнице жирија прије икакве приче о предлозима – наводе Бошковић и Делић у саопштењу.
Они наглашавају да су чврсто бранили своје ставове да међу предложенима засигурно има оних који заслужују Награду 3. јануар.
– Таквог мишљења нијесу дијелили остали чланови жирија понављајући да нико од предложених кандидата не заслужује да буде лауреат. Након дуготрајне и напорне дискусије нас двојица смо на питање предсједника Веска Дробњака да се изјаснимо ко по нашем мишљењу заслужује награду, саопштили имена једног појединца и колектива, како је то досад била пракса при додјељивању награде – саопштили су Делић и Бошковић.
Тако је, тврде они, а не ,,након детаљних анализа и образложења предлога”, како се наводи у саопштењу жирија, донесена одлука о недодјељивању Награде 3. јануар.
– Према нашем мишљењу, стварни разлог за овакву одлуку већине чланова жирија је то што међу предложенима нијесу препознали своје ,,љубимце”, истомишљенике и рођаке. Оваква одлука је по нама удар на ауторитет и углед, прије свега предложених, међу којима има врсних људи и стваралаца – наглашавају Бошковић и Делић.
(ДАН, 03. 01. 2015.)