Одборник Демократског фронта у Скупштини општине Бар Саво Вујошевић тврди да се уназад неколико година у тој локалној управи не ради у складу са законом и законским прописима, те да су сви буџети у последње четири године рађени у супротности са мишљењем Министарства финансија Црне Горе.
Вујошевић наглашава да су буџети Општине Бар рађени у супротности са чланом 41 Закона о финансирању локалне самоуправе, гдје се наводи да примања и издаци буџета општине морају бити уравнотежени, а текући расходи и отплате дуга морају се финансирати из текућих прихода.
– Та законска одредба када је у питању доношење буџета Општине Бар није поштована и зато смо у ситуацији да грцамо у дуговима. Имам утисак да владајућа коалиција нема снаге да се отргне од одређених тајкунско-криминалних група и као да намјерно раде против општине. Ако се тако настави и у будуће, доћи ћемо у ситуацију да општина буде толико задужена да ће пошто-зашто морати да продаје своју имовину одређеним тајкунским групама, које су на незаконит начин дошле до пара, што се уосталом може видјети из досадашњих приватизација – наводи Вујошевић.
Он додаје да је и буџет за 2013. годину рађен у супротности са мишљењем Министарства финансија.
– Када је овај буџет усвојен, на планирани износ од 18.720.000, а од Министарства финансија добили смо мишљење на износ од 13.350.000 еура. Онда је настала општа паника како је дошло до тога да се нијесу усагласили са Министарством финансија. То је само још један од доказа да се буџети планирају како не треба. Наглашавам да износећи овакве податке опозиција не ликује. Лично, ја бих више волио да могу да кажем да су ДПС и СДП одлично радили и да је општина у великом плусу. Али, нажалост, морам истаћи да владајућа коалиција сноси потпуну одговорност за катастрофално стање у општини настало због великих промашаја и недомаћинског газдовања. Представници владајуће коалиције морају кад-тад да се суоче са својом одговорношћу, односно неодговорношћу – подвлачи Вујошевић.
Он сматра да је несхватљиво да се ребаланс буџета ради на крају године.
– Ребаланс буџета ради се крајем септембра и почетком октобра и то је озбиљна политика вођења финансија општине. Све друго је крпљење рупа и једноставно замагљивање стварности и бјежање од одговорности – каже он.
Вујошевић подсјећа да општина нема попис имовине, али ни јавних предузећа, односно да не постоји попис који је урађен у складу са законом. Сматра и да би представници власти због себе самих требало да ураде ревизију пословања локалне самоуправе.
Уложити у Краљичину плажу, па зарадити више
– Није циљ да ова општина продаје све будзашто. Нека дозволе да се нешто уради и у корист општине. Рецимо, да се Краљичина плажа не продаје испод цијене која је формирана одлуком Скупштине, већ да тамо улажимо неки динар и повећамо вриједност бар пет пута. Општина би тако исплатила не само досадашњи дуг, него би могла и да заради. То би се већ могло назвати домаћинским односом, али ја мислим да они то не смију урадити због врха њихових политичких структура који су, по мом мишљењу, умијешане у одређене криминално- коруптивне радње – каже Вујошевић, наглашавајући да би владајућа коалиција имала подршку опозиције уколико би радили на добробит Бара.
(ДАН, 11. 01. 2015.)