Најблаже речено, чудан предлог у необичном облику, каже Горан Радоњић, шеф клуба одборника ДФ-а, за намјеру ДПС-а и СДП да комисију за провјеру законитости, успјешности и транспарентности располагања имовином Главног града од 2000. године до данас, која би обухватила послове бившег градоначелника Миомира Мугоше, формира Славољуб Стијеповић, а не Скупштина.
Такав предлог је шефовима клубова одборника на састанку предочио Ђорђе Сухих, предсједник градског парламента.
-Сухих нас је, позивајући се на коалициони споразум између ДПС-а и СДП-а, упознао са намјером да градоначелник формира некакву комисију која би испитивала рад претходне администрације, очекујући и да одборници узму учешћа у тој комисији. Та би комисија, најављено је, поднијела извјештај о раду Скупштини. Као што сам рекао и на састанку, не види се на основу којих овлашћења, односно упоришта у прописима, градоначелник жели да ради нешто такво. То никако не може бити коалициони споразум - каже Радоњић.
Ако градоначелник сумња у рад свог претходника, са којим се, узгред, грлио и љубио током кампање, или проблематизује дјеловање људи у својој администрацији, нека се обрати надлежним органима, а чиновнике нека дисциплински казни, наводи Радоњић.
-Уосталом, градоначенику су већ доступни сви документи и он крши закон ако зна да је било злоупотреба, а о томе не обавјештава државне органе. Толико би требао и да сам зна - саопштио је Радоњић.
Шеф клуба одборника ДФ-а каже да не види да би неки одборник могао да пристане да буде у комисији коју формира градоначелник.
-Изворни легитимитет носе одборници, који су изабрани од грађана, а градоначелник се бира у Скупштини, и њој подноси извјештаје. Зато би учешће у некаквом савјетодавном тијелу било понижавање одборника, а тиме и грађана који су их бирали. Такође, ако комисија треба да поднесе извјештај о раду Скупштини, онда Скупштина треба и да формира то тијело. За све то већ постоји преседан у пракси Скупштине Црне Горе, која је до сада формирала анкетне одборе поводом великих афера. Ти одбори су формирани по паритетном принципу, дакле са једнаким бројем представника из власти и из опозиције. Нема никаквог разлога да се сада измишља нешто и да се само још више обесмишљава ионако лоше функционисање институција. Као што ни тамо није Влада формирала комисију од посланика, тако ни овдје не треба градоначелник да формира комисију од одборника - навео је шеф клуба одборника ДФ-а.
Радоњић наводи да се можда ипак ради о покушају да се таквим обесмишљавањем нађе изговор да се ни формално не покрене ништа од онога што је најављивано и чиме се покушало да се оправда постизборна превара бирача.
Државни тужилац би морао да реагује
Сама идеја да се формира комисија, па у било ком облику, кад потиче од владајуће коалиције, јесте признање да институције не функционишу, да су заробљене, оцјењује Горан Радоњић.
-Након што људи који се налазе на челним мјестима у Главном граду јавно изразе сумњу у злоупотребе, државни тужилац би морао да се тиме позабави и да их испита о тим сазнањима - навео је Радоњић.
(ДАН, 31. 01. 2015.)