Одлуком о зарадама локалних службеника и намјештеника, коју је гласовима одборника ДПС-а, СДП-а и Бошњачке странке усвојио локални парламент, биће смањене плате запослених, док ће зараде функционера остати непромијењене. Према мишљењу одборника Демократског фронта Николе Ровчанина, одлука даје могућност предсједнику општине да се обрачунава са политичким неистомишљеницима, јер му је омогућено да коме и када хоће повећава и смањује коефицијенте и обрачунске вриједности.
– Одлуком о зарадама локалних службеника и намјештеника коју је на несрећу запослених у општини Пљевља прије два дана усвојила Скупштина општине драстично ће се смањити зараде радника у локалној администрацији. Владајућа елита смањење зарада покушава да оправда обавезама из закона, што је дјелимично тачно, али се то могло избјећи увећањем обрачунске вриједности коефицијента као што је урадила већина општина у Црној Гори – појашњава Ровчанин и додаје да је то у току расправе признао и сам предсједник Општине Мирко Ђачић.
Ровчанин наводи да је одлука лоша и у дјелу гдје се даје могућност предсједнику општине да самостално одлучује коме ће повећати, а коме смањити зараду. Према његовим ријечима, већ сада је јасно да ће тај дио одлуке бити злоупотребљен, посебно ако се зна да је ДПС досад у више наврата општинске и државне ресурсе злоупотребљавао за придобијање присталица.
– У одлуку су уметнути политички инструменти који предсједнику омогућавају да коме хоће и када хоће повећава и смањује коефицијенте и обрачунске вриједности и на овај начин су створени услови за обрачун са партијским неистомишљеницима. Такође, уколико приходи буџета на нивоу године буду мањи од очекиваних, предсједник може да додатно смањи плате запосленима. Дакле, због чињенице да је предсједник нереално процијенио приходе буџета или их није прикупио на задовољавајућем нивоу, опет испаштају запослени – наглашава Ровчанин, уз напомену да ДПС, СДП и Бошњачка странка нијесу смањили плате својим функционерима.
– Поражавајуће је да су предсједник, потпредсједници и главни администратор задржали плате на истом нивоу које је регулисан Одлуком о зарадама локалних функционера из јуна 2008. године. Дакле, предсједник је плате смањио хигијеничаркама, портирима, службеницима, људима од струке који професионално раде деценијама у локалној самоуправи, а себи и својим сарадницима оставио зараде на истом нивоу – каже Ровчанин, истичући да је такав поступак непоштен.
Ровчанин истиче да се предсједник општине оваквом одлуком прецијенио и себе предстаља као реформатора.
– Ђачићев проблем је што говори о реформама пљеваљске збиље, али преко леђа народа, и преко леђа запослених. Апсурд је тим прије већи што је Ђачић дио режима који је произвео овакву ситуацију – подвлачи Ровчанин, уз напомену да је за запослене посебно интересантан члан 12 одлуке којим је прописано да „локални службеник, односно намјештеник има право на отпремнину, уколико буде проглашен технолошким вишком”.
– Нигдје се не наводе висина отпремнине, поступак за проглашење технолошког вишка или, пак, на основу којег прописа се то спроводи. Не желим да наслућујем, али намјера предсједника је очигледна – каже Ровчанин, додајући да ће у наредном периоду све бити јасније, односно да ће се видјети колико ће нова локална управа, предвођена предсједником општине Мирком Ђачићем, одлуку користити у партијске и у друге обрачуне.
(ДАН, 01. 02. 2015.)