Назив Никшићког позоришта, институције културе која управо у овом мјесецу биљежи 131 годину од оснивања и која је недавно добила свој објекат, исписан је другим писмом. Латинични натпис на новом дому у објекту некадашње сале „18 .септембар”, уз Булевар Вука Мићуновића, прије два дана био је тема и скупштинског Одбора за културу чији су опозицини чланови критиковали насилно мијењање писма чија су слова красила назив те установе. Иницијативу да се врати оно што је било покренуће и никшићка опозиција, мада, како наводе, прогон ћирилице из Никшића почео је од деведесетих година прошлог вијека. То је резултат, сматрају неки опозиционари са којима смо разговарали, покушаја актуелне власти на државном нивоу на на силу одвоји традицију једног српског народа и народа Црне Горе. Према Уставу Црне Горе, равноправна су оба писма, па ће опозиција тражити да се на новој згарди Никшићког позоришта или врати онако како је писало у протеклим годинама, или да се уз латинични, постави и табла са ћирилицом. Јанко Милатовић, одборник Демократског фронта (ДФ), наглаша да је до прије деценију у Никшићу сваки назив улице, фирме или установе био исписан ћирилицом.
ОО Никшић: Милатовић: Некоме смета ћирилица
– Иако други град по величини у Црној Гори, Никшић је својевремено био и центар Старе Херцеговине – град гдје се поштовало Вуково писмо. То што је садашња власт назив на једној таквој установи исписала латинцом својеврстан је апартхејд према Србима и онима који се изјашњавају као Црногорци у овом граду, а који су баштинили Вукову традицију – сматра Милатовић.
Оцјењујући као несхватљив овакав поступак и питајући зашто би неком у Никшићу сметала ћирилица на установи културе, Милатовић наводи да никшићко „Захумље” које је старије од позоришта и даље има стари натпис са тим писмом.
– То је један од разлога зашто одборници Нове српске демократије, као чланице ДФ-а, увијек дају свој глас за извјештаје о програмима „Захумља” јер баштине традицију и у домену поштовања ћирилице. Огорчени смо због поступка никшићке власти и сматрамо да је то класичан примјер сукоба између Црне Горе и „Монтенегра”, а не између Срба и Црногораца – истакао је Милатовић.
Натпис досад није мијењан
До усељења у нови објекат натпис Никшићког позоришта се није мијењао, односно увијек је био ћирилични. Почетак позоришног живота у Никшићу везује се за фебруар 1884. године када је изведена прва представа и то „Слободарка” Манојла Ђорђевића Призренца, а двије године касније премијерно и „Балканска царица” Николе И Петровића. На згради, која је изграђена 1925. године у центру Никшића, у којој су „живјели” позориште па и биоскоп, стајао је велики ћирилични натпис „Дом И-ог занатлијско- радничког удружења”.
Здање је срушено у мају 2009. године, а изнад његових улазних врата деценијама прије тога на металном малом паноу стајао је ћирилични натпис „Никшићко позориште”. Управа театра потом је пресељена у објекат општинског ДПС-а, тачније у дио који је користила никшићка полиција. Са собом су тада „преселили” и ту малу плочу, једино што им је остало од старе зграде. Међутим, коначним пресељем 30. јануара ове године, плочу са ћириличним натписом оставили су, или можда заборавили, на објекту гдје су становали скоро 15 година, а на нови дом поставили су нову латиничну.
(ДАН, 06. 02. 2015.)