Статутом општине Беране и Пословником Скупштине општине, који је усвојен 2012. године дефинисан је институт „слободна столица“ који омогућава представницима невладиних организација да активно учествују на сједницама локалног парламента. Предсједник СО Беране Горан Киковић тврди да су у последњих годину дана невладином сектору била широм отворена врата за учешће на скупштинским засједањима. Он је одбацио тврдње појединаца да нова локална власт има маћехински однос према одређеним невладиним организацијама.
-Као предсједник СО, никада нијесам имао намјеру да било кога из цивилног сектора ускратим за нешто што му закон омогућава. Напротив, настојао сам, заједно с читавом скупштинском службом, да омогућим представницима невладиних организација и грађана да користе институт „слободна столица“. Стога све оптужбе по том питању одбацујем као потпуно неосноване – казао је Киковић.
Он је нагласио да је пословником јасно утврђено које критеријуме треба да испуњавају невладине организације да би њихов овлашћени представник могао да, без права одлучивања, учествује у расправи и претресању питања од општег интереса на сједницама локалног парламента.
-Учешће представника грађана и невладиних организација на сједницама локалног парламента прописано је статутом и пословником. Можда се ради о престрогим критеријумима, али као одговорни људи морамо да поштујемо утврђена правила. У пословнику је јасно назначено да невладина организација може користити такозвани институт „слободна столица“ уколико је регистрована најмање годину дана и уколико је њено сједиште у Беранама. Уз то, невладина организација мора да има доказе да је у прошлој години реализовала пројекте у вриједности изнад 5.000 еура или најмање један пројекат подржан од међународног донатора, да је учествовала у најмање једној кампањи или реализовала најмање двије једнократне акције или учествовала с конкретним предлозима у најмање три јавне расправе на нивоу локалне самоуправе. Такође, невладина организација у својим актима мора да има утврђене дјелатности и циљеве дјеловања за предметну област и да има чланове који посједују искуство и познају предметну тему – појаснио је Киковић.
Он је казао да су од конституисања актуелног сазива СО Беране поднијета два захтјева за коришћење института ‘’слободна столица’’ и то од стране невладиних организација ‘’Фениx’’ и ‘’Центар креативних вјештина’’.
-НВО ‘’Феникс’’ је омогућено да присуствује сједници скупштине, јер је испуњавала све услове прописане пословником. НВО ‘’Центар креативних вјештина’’ одбијен је захтјев, јер није испуњавала прописане услове за присуство сједници скупштине. Не постоји могућност да предсједник скупштине мимо правила одлучује да ли ће неко од заинтересованих грађана или представник невладиних организација присуствовати сједници. Грађани који су заинтересовани да њихов представник учествује у раду скупштине у писаној форми подносе захтјев предсједнику скупштине најкасније седам дана прије одржавања сједнице, наводећи податке за која питања су заинтересовани да би учествовали у раду сједнице, као и податке о представнику који ће на заступати њихове интересе. Представници заинтересованих грађана који учествују у раду парламента могу подносити предлоге и мишљења најкасније два дана прије одржавања сједнице - истиче Киковић.
Он је позвао представнике цивилног сектора да, поштујући прописану процедуру, преко института „слободна столица“ активно учествују у раду локалног парламента.
-Од конституисања је одржано десет сједница, што што потврђује да је локални парламент ефикасно и одговорно обављао послове из своје надлежности. Док је локалну власт у Беранама вршила коалиција ДПС-СДП, сједнице су трајале дуго што је исцрпљивало одборнике. Сада сједнице трају знатно краће, али се много ефикасније ради. Такође, на колегијуму се разговара о бројним питањима која би могла да утичу на рад скупштине. Пуни допринос ефикаснијем раду сједнице дају и скупштинска радна тијела. Уз то, и ја, као предсједник Скупштине, трудим се, и трудићу се, да дам пуни допринос што бољем и транспарентнијем раду локалног парламента. Због тога позивам представнике цивилног сектора да у коректној комуникацији, која подразумијева поштовање утврђених прописа, учествују у раду СО Беране – нагласио је Киковић.
Дугови коче планове
Киковић је истакао да је коалиција ДПС- СДП презадужила Општину Беране и да то спутава нову локалну власт да створи још боље услове за рад одборника и скупштинске службе.
-Усвајањем важних одлука, Скупштина општине даје пуни допринос рјешавању свих актуелних проблема у Беранама. Но, ограничавајући фактор предстваља недостатак средстава, јер нам је претходна власт у наследство оставила дуг од преко 15 милиона еура. Незавидна финансијска ситација спутава нас да створимо одговарајуће услове за рад локалног парламента, у смислу боље техничке опремљености велике сале у којој се одржавају сједнице. Но, искрено се надам да ће се у наредном периоду и ово питање бити ријешено на одговарајући начин – поручио је Киковић.
(ДАН, 04. 03. 2015.)