Барска опозиција оцјењује да дугогодишња бесправна градња и одсуство планске политике уређења простора од стране локалне самоуправе има тешке последице на квалитет живота грађана, како у центру града тако и на сеоском и у приградском подручју.
Одборник ДФ-а Саво Вујошевић сматра да поплаве нијесу никакво изненађење за грађане Бара.
- Нажалост, овакве ружне слике поплављених улица, булевара и тротоара понављају се из године у годину. Зашто је то тако? Због чега је град Бар потпуно у неким дјеловима блокиран услед падавина, односно мало јаче кише? Због чега се надлежни бар мало не потруде како се ово не би понављало? Свакако да киша и мора и треба да пада, то је један нормалан природни циклус, а замислите само како би било да ове падавине трају по неколико дана, или не дај боже десет и више дана. Нажалост, неодговорна локална власт је довела до тога да приликом сваке кише град буде блокиран. Зар локална власт није неодговорна ако се константно понавља да се због падавина на булевару код кружног тока према Жељезничкој станици не може проћи јер дио истог поплави толико да аутомобили не могу саобраћати? Ако због великих падавина надође велика вода у корито ријеке Рене, а испусна одводна цијев која атмосферску воду одводи са булевара у корито ријеке је блокирана и вода се враћа на булевар, односно иста се ту акумулира? Такође, на раскрсници гдје се укршта булевар 24. новембар са Улицом Владимира Роловића створи се акумулација воде и аутомобили остају блокирани услед кварова због великог водостаја. Ово је неодговорност надлежних због нестручне изградње улица, или због зачепљења одвода које би требало повремено чистити. Такође се исто то дешава на новој саобраћајници испред кружног тока код некадашње кафане „Мимоза” на Жукотрлици. Нажалост, ствара се хаос који се најбоље види приликом падавина, а све због нелегалне градње и узурпирања земљишта и простора од стране несавјесних појединаца, који уз прећутну сагласност локалне владајуће гарнитуре граде своје објекте без грађевинских дозвола, затрпавајући одводне канале разним материјалима, па затим на истим раде своје ограде, или чак у неким случајевима и носеће стубове за грађевинске објекте - каже Вујошевић, наглашавајући да је то нарочито изражено на подручју насеља Бјелиши, Шушањ и Сутоморе.
Вујошевић наглашава да се наведене појаве понављају сваки пут приликом обилнијих падавина, и на тај начин се ствара могућност да се нанесе велика штета грађанима, путевима и инфраструктури.
- Све ово, нажалост, пружа доказ о томе да локална управа не ради ништа како би бар неке од ових проблема ријешила, и како се бар неке од ових појава не би понављале – истиче Вујошевић.
Каубојска политика ДПС-а и СДП-а
Одборник ДФ-а Александар Ракочевић каже да се тачно зна ко је одговоран за катастрофално стање у највећем дијелу барске општине након последњих обилних киша.
- Таквих дана се, нажалост, најбоље види колико су вјеродостојне тврдње прошле и актуелне власти о десетинама милиона еура уложених у системе за одвод атмосферских вода. Довољно је било покушати проћи кроз насеља Шушањ и Илино, или се пробити до Сутомора и увјерити се у степен алармантности ситуације, посебно у насељима Мирошица 2, Суви Поток и Мириште, па доћи до закључка да за та насеља нису урађене ни најосновније процјене ризика током елементарних непогода, што ће за Баране представљати свака обилнија падавина. Треба подсјетити и то да је новца за санацију највећег дијела овог проблема било, али је улудо трошен на предизборну бетонизацију и расвјету дивљих насеља у којима су ДПС и СДП имали дил са мјештанима који су журили да се скуће у новој средини, што смо у више наврата доказивали. Оваква каубојска политика обећава да ће сваком следећом приликом материјална штета за грађане Бара бити све већа и већа, да не помињем жртве које су такође могуће у таквим приликама - каже Ракочевић.
(ДАН, 08. 03. 2015.)