Велико интересовање младих за друштвене и државне процесе јасан је знак да Црна Гора као друштво сазријева и да ће нове генерације бити гарант боље и стабилније будућности, казао је предсједник Скупштине Црне Горе и Нове српске демократије Андрија Мандић.
Он је говорио на отварању едукативног програма „Парламент младих – Симулација рада парламента“, у коме ове године учествује 41 средњошколац из седам средњих школа из Подгорице, Никшића, Бара, Будве, Цетиња и Даниловграда.
Мандић је казао да је циљ тог програма да се млади упознају са парламентарном процедуром и праксом, прије свега учењем о политичком систему Црне Горе, позицији Скупштине која представља законодавну власт и законодавној процедури.
Такође, како је додао, млади ће се упознати и са правилима обраћања и опхођења у парламенту и свим другим темама које се односе на законодавну власт.
Мандић је рекао да га радује што је ове године број школа који учествују у програму увећан.
“Пораст интересовања нам додатно говори о томе да су млади људи јако заинтересовани за друштвене процесе и да желе да буду њихов суштински дио, те да програми попут овог имају своју сврху и свој утицај на млађу популацију”, оцијенио је Мандић.
Он је казао да се улога младих у мијењању друштва не може занемарити.
“Укључивање младих у политичке процесе подстиче демократију, оснажује их и доприноси бољој будућности друштва у цјелини”, оцијенио је Мандић.
Он је рекао да програми, као што је симулација рада парламента, доприносе развијању критичке свијести и конструктивног размишљања младих који ће као будући лидери и грађани обликовати будућност и друштвене процесе у Црној Гори.
“Мислим да сви имамо разлога за задовољство, јер наша будућност припада управо вама. Управо због тога што имате толико интересовања за друштвене и државне процесе, као и функционисање институција и доношење правила по којима наше друштво функционише, као и што гајите жељу да учите о истоме. Све ово је јасан знак да Црна Гора као друштво сазријева и да ће нове генерације бити гарант боље и стабилније будућности”, рекао је Мандић.
Он је указао да је парламент мјесто гдје се размјењују оштре ријечи, “некад аргументоване, некада не”.
“Наш је посао да заступамо оне коју су нас гласали. Осјећамо и знамо шта су њихове тежње јер су се опредијелили за неку од политичких партија”, навео је Мандић.
Мандић је охрабрио младе да се баве политиком.
“Велика је ствар представљати друге људе, радити то честито и поштено и велика је ствар имати ту прилику да можете да говорите у име више људи и да утичете на то у којем правцу ће се кретати ваша држава”, рекао је Мандић.
Он је младима поручио да не дозволе да им се било ко наметне за идола и да захтијевају од њихових предводника и оних који врше власт да стално полажу рачуне и да одговарају за оно што раде.
Мандић казао да је садашња генерација политичара изабрала да Црна Гора постане пуноправна чланица Европске уније, “да постане најближи са онима којима и географски, и историјски припада”.
“Када ваша генерација буде преузимала ову земљу, вјерујем да ће до тада тај посао бити завршен, а онда ћете имати велику конкуренцију у сличним људима, сличних година који ће водити друге државе. А то је велика борба – да на правилан начин заступате интересе Црне Горе, да омогућите мир и благостање овој држави”, рекао је Мандић.
Према његовим ријечима, предуслов за све то је помирење.
“Предуслов за све то је да ове наше разлике и оштрице које постоје некако отупимо, да се помиримо и да знамо да смо ми једни другима најближи у Црној Гори”, поручио је Мандић.


